Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Belgian Shepherd Dog Association of Great Britain

THE BELGIAN SHEPHERD DOG ASSOCIATION OF GREAT BRITAIN OPEN SHOW

28th March 2009

_____________________________________________________________________ 

BEST IN SHOW

Judge: Sandra Smith.

BEST IN SHOW - Ch/Ned. Ch. Hexen House Guinevere of Xanova (Imp). (T)

RESERVE BEST IN SHOW - Ch. Ebontide Rikardo at Noirdael. (G)

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW - Ch. Ebontide Rikardo at Noirdael. (G)

BEST PUPPY IN SHOW - Domburg So In Love (T)

BEST VETERAN IN SHOW - Ch/Ned. Ch. Hexen House Guinevere of Xanova (Imp). (T)

GROENENDAEL

Judge: Jane Donaldson.

Puppy Dog:- 2 entries.

1st - Streater's - Xanova Wolf Walker.

2nd - Bowe's - Xanova Cloud Walker.

Junior Dog:- 2 entries.

1st - Flavell's - Xanova Storm Walker.

2nd - Thompson's - Fly du Chemin des Sorcieres at Valson (Imp).

Postgraduate Dog - 2 entries.

1st - Harriman's - Lebeau Forbidden Games.

2nd - Cashmore's - Belsharose Masaccio.

Limit Dog - 2 entries.

1st - Westley & Grevett's - Becanbrie Rohan at Linvetts.

2nd - Ford's - Vanistica Live and Let Die at Jendarrus.

Open Dog - 2 entries (1 absent).

1st - Knight's - Ch. Ebontide Rikardo at Noirdael.

Veteran Dog - 4 entries (1 absent).

1st - Bird & Caden's - Ch. Tanje Feels Like Heaven ShCM.

2nd - Oatley's - Vanistica French Gambler at Je Taime.

3rd - Wheeler's - Lebeau American Dream of Groen-de-Mon.

BEST DOG - Ch. Ebontide Rikardo at Noirdael.

RESERVE BEST DOG - Xanova Storm Walker.

BEST PUPPY DOG - Xanova Storm Walker.

BEST VETERAN DOG - Ch. Tanje Feels Like Heaven ShCM.

Puppy Bitch - 3 entries (all absent).

Junior Bitch - no entries.

Postgraduate Bitch - 1 entry.

1st - Oatley's - Je Taime Anoushka D'Elegance.

Limit Bitch - no entries.

Open Bitch - 6 entries (1 absent).

1st - Westley & Grevett's - Ch. Zellik Black Bonnie at Linvetts.

2nd - Oatley's - Je Taime Esprit D'Elegance.

3rd - Thompson's - Becanbrie Breeze at Valson.

Res - Lloyd's - Vanistica Up Town Girl in Belsharose.

Vhc - Flavell's - Ailort Grace 'N' Favour.

Veteran Bitch - 3 entries (1 absent).

1st - Oatley's - Ebontide Minuet at Je Taime.

2nd - Thompson's - Valson Mirage.

BEST BITCH - Ch. Zellik Black Bonnie at Linvetts.

RESERVE BEST BITCH - Je Taime Anoushka D'Elegance.

BEST VETERAN BITCH - Ebontide Minuet at Je Taime.

BEST OF BREED - Ch. Ebontide Rikardo at Noirdael.

RESERVE BEST OF BREED - Ch. Zellik Black Bonnie at Linvetts.

BEST PUPPY IN BREED - Xanova Storm Walker.

BEST VETERAN IN BREED - Ch. Tanje Feels Like Heaven ShCM.

LAEKENOIS

Judge:- Jane Donaldson.

Open Dog:- 2 entries (1 absent).

1st - Lloyd's - Haramis D'Erouder at Belsharose (Imp).

BEST DOG - Haramis D'Erouder at Belsharose (Imp).

Open Bitch - 4 entries.

1st - Lloyd's - Ghiana D'Erouder at Belsharose (Imp).

2nd - Ralph's - Van de Baarbeekhoeve Brizo for Bonvivant (Imp).

3rd - Lloyd's - Gabrielle D'Erouder avec Belsharose (Imp).

Res - Sercombe's - Bonvivant Visage.

BEST BITCH - Ghiana D'Erouder at Belsharose (Imp).

RESERVE BEST BITCH - Van de Baarbeekhoeve Brizo for Bonvivant (Imp).

BEST VETERAN IN BREED - Van de Baarbeekhoeve Brizo for Bonvivant (Imp).

MALINOIS

Judge:- Jane Donaldson.

Junior Dog:- 1 entry.

1st - Ralph's - Bonvivant Yazoo.

Postgraduate Dog - no entries.

Open Dog - 3 entries.

1st - Ralph's - Bonvivant Tete A Tete.

2nd - Walker-Smith's - Bonvivant Saumur.

3rd - Chandler's - Gwashleas Regency Bandit.

Veteran Dog - 2 entries.

1st - Ralph & Donovan's - Ch. Bonvivant Dewet.

2nd - Bennett's - Sabrefield Zooming High.

BEST DOG - Ch. Bonvivant Dewet.

RESERVE BEST DOG - Sabrefield Zooming High.

BEST PUPPY DOG - Bonvivant Yazoo.

BEST VETERAN DOG - Ch. Bonvivant Dewet.

Junior Bitch - 1 entry.

1st - Ralph & Donovan's - Bonvivant Ysatis.

Postgraduate Bitch - 1 entry.

1st - Ralph & Sercombe - Bonvivant Symbolique at Tokyn.

Open Bitch - 2 entries.

1st - Ralph's - Ch. Bonvivant Nochotte.

2nd - Brown's - Bonvivant Coup de Foudre avec Zodantta CSAU-EX-TAN.

Veteran Bitch - no entries.

BEST BITCH - Ch. Bonvivant Nochette.

RESERVE BEST BITCH - Bonvivant Symbolique at Tokyn.

BEST PUPPY BITCH - Bonvivant Ysatis.

BEST VETERAN BITCH - Bonvivant Coup de Foudre aven Zodantta CSAU-EX-TAN.

BEST OF BREED - Ch. Bonvivant Nochette.

RESERVE BEST OF BREED - Bonvivant Symbolique at Tokyn.

BEST PUPPY IN BREED - Bonvivant Ysatis.

BEST VETERAN IN BREED - Ch. Bonvivant Dewet.

TERVUEREN

Judge: Gill Cooper.

Puppy Dog - no entries.

Junior Dog - no entries.

Postgraduate Dog - 2 entries.

1st - Francis & Pratten's - Bergeau from the Flames to Everquest.

2nd - Snedker's - Delark Wizards Omen.

Limit Dog - 3 entries (2 absent).

1st - Bird & Caden's - Domburg J'Ai Une Reve.

Open Dog - 1 entry (absent).

Veteran Dog - 2 entries.

1st - Grainger's - Kirstavin Hamsah.

2nd - Stevenson & Mellor's - Parisway Troubadour at Ridinghood.

BEST DOG - Domburg J'Ai Une Reve.

RESERVE BEST DOG - Bergeau from the Flames to Everquest.

BEST VETERAN DOG - Kirstavin Hamsah.

Puppy Bitch - 2 entries.

1st - Stevenson & Mellor's - Domburg So In Love.

2nd - Ralph's - Bonvivant X-Elle.

Junior Bitch - 1 entry.

1st - Hatcher's - Kelluki All Gold.

Postgraduate Bitch - 7 entries (1 absent).

1st - Lloyd's - Belsharose Chianti.

2nd - Stevenson & Mellor's - Domburg Dangerous Affair.

3rd - Caves' - Niavana Debutante.

Res - Lewington's - Becanbrie Romilly.

Vhc - Taylor's - Xanova Obsession.

Limit Bitch - 3 entries.

1st - Pratten & Cumberland's - Galatee van de Hoge Laer at Bergeau (Imp).

2nd - Cashmore's - Belsharose Chardonnay.

3rd - Pratten & Johnson's - Bergeau Rainbow Art.

Open Bitch - 3 entries (1 absent).

1st - Robinson & Goode's - Ch. Xanova Lady Eowyn.

2nd - Pratten & Cumberland's - Bergeau Paint A Rainbow.

Veteran Bitch - 6 entries (2 absent).

1st - Robinson & Goode's - Ch/Ned Ch. Hexen House Guinevere of Xanova (Imp).

2nd - Hatcher's - Xanova True Love.

3rd - Hatcher's - Kelluki Angelic Whisper.

Res - Lewington's - Charbonny Sometimes.

BEST BITCH - Ch/Ned. Ch. Hexen House Guinevere of Xanova(Imp).

RESERVE BEST BITCH - Galatee van de Hoge Laer at Bergeau (Imp).

BEST PUPPY BITCH - Domburg So In Love.

BEST VETERAN BITCH - Ch/Ned. Ch. Hexen House Guinevere of Xanova (Imp).

BEST OF BREED - Ch/Ned. Ch. Hexen House Guinevere of Xanova (Imp).

RESERVE BEST OF BREED - Domburg J'Ai Une Reve.

BEST PUPPY IN BREED - Domburg So In Love.

BEST VETERAN IN BREED - Ch/Ned. Ch. Hexen House Guinevere of Xanova (Imp).

Forthcoming Events:

The Belgian Shepherd Dog Association of Great Britain

OPEN SHOW

& MEMBERS LIMITED OBEDIENCE SHOW

TOMLINSONS DOG CENTRE, MARKFIELD, LEICESTERSHIRE LE67 9RJ

on

SUNDAY 29th March 2015

See Events for further details

Many thanks to Valerie Oatley for sending in this picture of the beautiful Savannah (Jetaime Essence D’Elegance) winning Best Bitch and Res BOB at the BSDA of GB Open Show last month.

Please send in pictures of your dogs for inclusion on the website! 

0