Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Belgian Shepherd Dog Association of Great Britain

THE BELGIAN SHEPHERD DOG ASSOCIATION OF GREAT BRITAIN OPEN SHOW

5th October 2008.

BEST IN SHOW

Judge: Ann O'Shea

BEST IN SHOW - Van de Baarbeekhoeve Brizo for Bonvivant (L).

RESERVE BEST IN SHOW - Ebontide Ricardo at Noirdael (G)

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW - Ebontide Ricardo for Noirdael (G)

BEST PUPPY IN SHOW - Bonvivant Thierry (M)

BEST VETERAN IN SHOW - Ebontide Minuet at Je T'Aime (G)

GROENENDAEL

Judge:- Bernadette King.

Puppy Dog - 2 entries.

1st - Ralph's - Bonvivant Udall.

2nd - Townsend's - Calunoir Chevalier.

Junior Dog - 1 entry.

1st - Westley & Grevett's - Becanbrie Rohan at Linvetts.

Postgraduate Dog - 2 entries, 1 absent.

1st - Cashmore's - Belsharose Masaccio.

Limit Dog - 4 entries, 2 absent.

1st - Knight's - Ebontide Parisian Knight.

2nd - Lloyd's - Nadjarah's Don Corleone for Belsharose.

Open Dog - 1 entry.

1st - Knight's - Ebontide Ricardo at Noirdael.

Veteran Dog - 2 entries, 1 absent.

1st - Fowler & Alders - Toptune Lord of the Dance.

BEST DOG - Ebontide Ricardo at Noirdael.

RESERVE BEST DOG - Ebontide Parisian Knight.

BEST PUPPY DOG - Bonvivant Udall.

BEST VETERAN DOG - Toptune Lord of the Dance.

Puppy Bitch - 1 entry.

Harvey's - Calunoir Esprit D'Amour.

Junior Bitch - 2 entries, 1 absent.

1st - Oatley's - Je T'Aime Anoushka A Elegance.

Postgraduate Bitch - 3 entries, 1 absent & 1 transferred to Open.

1st - Lloyd's - Belsharose Messina.

Limit Bitch - 3 entries, 1 absent.

1st - Oatley's - Je T'Aime Esprit D'Elegance.

2nd - Wheeler's - Bijou du Clos des Agapornis.

Open Bitch - 6 entries.

1st - Robinson & Goode's - Ebontide Nocturne of Xanova.

2nd - Harvey's - Je T'Aime Esprit du Coeur.

3rd - Westley & Grevett's - Zellik Black Bonnie at Linvetts.

Res - Ralph's - Delark Secret Love of Bonvivant.

Vhc - Fowler & Mancy's - Toptune Beautiful South.

Veteran Bitch - 3 entries, 2 absent.

1st - Oatley's - Ebontide Minuet at Je T'Aime.

BEST BITCH - Ebontide Nocturne of Xanova.

RESERVE BEST BITCH - Je T'Aime Anoushka A Elegance.

BEST PUPPY BITCH - Calunoir Esprit D'Amour.

BEST VETERAN BITCH - Ebontide Minuet at Je T'Aime.

BEST OF BREED - Ebontide Ricardo at Noirdael.

RESERVE BEST OF BREED - Ebontide Nocturne of Xanova.

BEST PUPPY IN BREED - Calunoir Esprit D'Amour.

BEST VETERAN IN BREED - Ebontide Minuet at Je T'Aime.

LAEKENOIS

Judge: Bernadette King.

Open Dog - no entries.

Open Bitch - 2 entries.

1st - Ralph's - Van de Baarbeekhoeve Brizo for Bonvivant.

2nd - Lloyd's - Gabrielle D'Eroudur avec Belsharose.

BEST BITCH & BEST OF BREED - Van de Baarbeekhoeve Brizo for Bonvivant.

RESERVE BEST BITCH AND RESERVE BEST OF BREED - Gabrielle D'Eroudur avec Belsharose.

MALINOIS

Judge: Bernadette King.

Junior Dog - 3 entries, 1 absent.

1st - Brown's - Bonvivant Sauvignon via Zodantta.

2nd - Chitty's - Bonvivant Thierry.

Postgraduate Dog - 2 entries, 1 absent.

1st - Chitty's - Bonvivant Theirry.

Open Dog - 4 entries, 1 absent.

1st - Ralph's - Bonvivant des Iles Fidgi.

2nd - Chitty's- Bonvivant Theirry.

3rd - Chandler's - Gwashleas Regency Bandit.

Veteran Dog - 2 entries.

1st - Ralph & Ross' - Bonvivant Cause Celebre at Tiggertoo.

2nd - Bennett's - Sabrefield Zooming High.

BEST DOG - Bonvivant des Iles Fidgi

RESERVE BEST DOG - Bonvivant Cause Celebre at Tiggertoo.

BEST PUPPY DOG - Bonvivant Theirry.

BEST VETERAN DOG - Bonvivant Cause Celebre at Tiggertoo.

Junior Bitch - 3 entries, 2 absent.

1st - Ralph & Sercombe's - Bonvivant Symbolique at Tokyn.

Postgraduate Bitch - 4 entries, 2 absent.

1st - Ralph's - Bonvivant Ophelia.

2nd - Chitty's - Bonvivant Hepona.

Open Bitch - 2 entries, 1 absent.

1st - Brown's - Bonvivant Coup de Foudre avec Zodantta CSAU TAN.

Veteran Bitch - 1 entry.

1st - Ralph's - Bonvivant Arc en Ciel.

BEST BITCH - Bonvivant Arc en Ciel.

RESERVE BEST BITCH - Bonvivant Coup de Foudre avec Zodantta CSAU TAN.

BEST PUPPY BITCH - None.|

BEST VETERAN BITCH - Bonvivant Arc en Ciel.

BEST OF BREED - Bonvivant des Iles Fidgi.

RESERVE BEST OF BREED - Bonvivant Arc en Ciel.

BEST PUPPY IN BREED - Bonvivant Theirry.

BEST VETERAN IN BREED - Bonvivant Cause Celebre at Tiggertoo.

TERVUEREN

Judge: Kevin Young.

Puppy Dog - 2 entries, 1 absent.

1st - Snedker's - Delark Wizards Omen.

Junior Dog - no entries.

Postgraduate Dog - 3 entries, 1 absent.

1st - Kozakiewicz's - Revloch Vialli.

2nd - Hatcher & Newman's - Kelluki Chevalier Tialys.

Limit Dog - 5 entries, 2 absent.

1st - Hall's - Xanova Lord Sauron.

2nd - Donaldson's - Fivannte Eaven Sent ShCM.

3rd - Kozakiewicz's - Revloch Vialli.

Open Dog - 3 entries.

1st - McDonald's - Ch. Corsini Valentino.

2nd - Grimes, Spick & Pratten's - Bergeau Paint with Matisse for Everquest.

3rd - Grainger's - Kirstavin Hamsah.

Veteran Dog - 2 entries.

1st - McDonald's - Talamo Designer Label.

2nd - Grainger's - Kirstavin Apple Jack.

BEST DOG - Ch. Corsini Valentino.

RESERVE BEST DOG - Bergeau Paint with Matisse for Everquest.

BEST PUPPY DOG - Delark Wizards Omen.

BEST VETERAN DOG - Talamo Designer Label.

Puppy Bitch - 1 entry, absent.

Junior Bitch - 5 entries, 1 absent.

1st - Donaldson's - Revloch Weather Girl of Fivannte.

2nd - Pratten & Johnson's - Bergeau Rainbow Art.

3rd - Rowe's - Gracieux Lady Maranello.

Res - Bartrip's - Jymack Chichenitza.

Postgraduate Bitch - 6 entries.

1st - Fisher & McLaren's - Corsini Flashdance.

2nd - Adams' - Jymack Pandora.

3rd - Pratten's - Galatee van de Hoge Laer at Bergeau.

Res - Caves' - Niavana Debutante.

Vhc - Stanbridge's - Tervdale Dark Fire Princess.

Limit Bitch - 6 entries, 1 absent.

1st - Robinson & Goode's - Xanova Exotic Dancer.

2nd - Donaldson's - Fivannte English Rose JW ShCM.

3rd - Pratten's - Bergeau Paint A Rainbow.

Res - Ralph & King's - Bonvivant Jolienne avec Abicher.|

Vhc - Stanbridge's - Tervdale Desert Queen.

Open Bitch - 4 entries, 1 absent.

1st - Pratten's - Bergeau Windwalker.

2nd - Rowe's - Lebeau Just One Look.

3rd - Plowden-Wardlaw's - Jaraz Barbier des Isles.

Veteran Bitch - 5 entries, 2 absent.

1st - Donaldson's - Fivannte Bonnie Dreamer ShCM.

2nd - Hatcher's - Xanova True Love.

3rd - Stanbridge's - Zellik Firecrest.

BEST BITCH - Bergeau Windwalker.

RESERVE BEST BITCH - Xanova Exotic Dancer.

BEST PUPPY BITCH - None.

BEST VETERAN BITCH - Fivannte Bonnie Dreamer ShCM.

BEST OF BREED - Ch. Corsini Valentino.

RESERVE BEST OF BREED - Bergeau Paint with Matisse for Everquest.

BEST PUPPY IN BREED - Delark Wizards Omen.

BEST VETERAN IN BREED - Fivannte Bonnie Dreamer ShCM.

JUNIOR HANDLING

Judge: Ann O'Shea.

6-11 Years - 1 entry.

1st - Lucy Harvey (7).

12-16 Years - 1 entry.

1st - Laura Wilcox (15).

OBEDIENCE

Judge: John McNeil.

Pre-Beginners - 4 entries, 1 absent.

1st - Ralph & Ross' - Bonvivant Cause Celebre at Tiggertoo.

2nd - Grimes, Spick & Wetherell's - Kimbesha Jasper at Everquest.

3rd - Brown's - Bonvivant Coup de Foudre avec Zodantta CSAU TAN.

Beginners - 2 entries.

1st - Kozakiewicz's - Revloch Vialli.

2nd - Ralph & Ross' - Bonvivant Cause Celebre at Tiggertoo.

Forthcoming Events:

 The Belgian Shepherd Dog Association of Great Britain

OPEN SHOW

& MEMBERS LIMITED OBEDIENCE SHOW

TOMLINSONS DOG CENTRE, MARKFIELD, LEICESTERSHIRE LE67 9RJ

on

SUNDAY 29th March 2015

See Events for further details

Many thanks to Valerie Oatley for sending in this picture of the beautiful Savannah (Jetaime Essence D’Elegance) winning Best Bitch and Res BOB at the BSDA of GB Open Show last month.

Please send in pictures of your dogs for inclusion on the website! 

0