Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Belgian Shepherd Dog Association of Great Britain

THE BELGIAN SHEPHERD DOG ASSOCIATION OF GREAT BRITAIN OPEN SHOW

6th April 2008

BEST IN SHOW

Judge: Gill Cooper

Best in Show

(Photograph courtesy of Steve Bennett)

BEST IN SHOW - BERGEAU PAINT WITH MATISSE FOR EVERQUEST (T).

BIS Line up - BIS, RBIS and BVIS

(Photograph courtesy of Steve Bennett)

RESERVE BEST IN SHOW - XANOVA EXOTIC DANCER (T).

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW - XANOVA EXOTIC DANCER (T).

BEST PUPPY IN SHOW - XANOVA EXOTIC DANCER (T).

BEST VETERAN IN SHOW - BONVIVANT ARC EN CIEL (M).

GROENENDAEL

Judge: Terry Hodkinson.

Puppy Dog (2 entries).

1st - Williams & Griffin's - Lebeau Forever Yours.

2nd - Westley & Grevett's - Becanbrie Rohan at Linvetts.

Junior Dog (1 entry).

1st - Stavely & Winfrow's - Aramis de Bruine Buck.

Postgraduate Dog (5 entries, 2 absent).

1st - Lipscombe's - Becanbrie Nights.

2nd - Snook's - Xanova Encore Nuit.

3rd - Herrmann & Mack's - Zellik Black Warrior.

Limit Dog (5 entries, 2 absent).

1st - Knight's - Ebontide Rikardo at Noirdael.

2nd - Lloyd's - Nadjarah's Don Corleone for Belsharose.

3rd - Van Vliet's - Lebeau Stop 'n' Look.

Open Dog (3 entries, 1 absent).

1st - Knight's - Ebontide Parisian Knight at Noirdael.

2nd - Brason's - Delark Firecracker at Flambards.

Veteran Dog (4 entries, 3 absent).

1st - Snook's - Daelois Van Damme.

BEST DOG - Ebontide Parisian Knight at Noirdael.

RESERVE BEST DOG - Aramis de Bruine Buck.

BEST PUPPY DOG - Lebeau Forever Yours.

BEST VETERAN DOG - Daelois Van Damme.

Puppy Bitch (4 entries, 2 absent).

1st - Lloyd's - Belsharose Born Reckless.

2nd - Lipscombe's - Becanbrie Rochelle.

Junior Bitch (2 entries, 1 absent).

1st - Lloyd's - Belsharose Floravanti.

Postgraduate Bitch (2 entries).

1st - Wheeler's - Bijou du Clos des Agapornis.

2nd - Lloyd's - Vanistica Up Town Girl in Belsharose.

Limit Bitch (3 entries, 1 absent).

1st - Thompson's - Becanbrie Breeze at Valson.

2nd - Stavely & Woolands' - Belkaton Sweet Dreamer.

Open Bitch (2 entries, 1 absent).

1st - Westley & Grevett's - Zellik Black Bonnie at Linvetts.

Veteran Bitch (3 entries, 2 absent).

1st - Davis' - Daelois Van Mieris CDex.

BEST BITCH - Zellik Black Bonnie at Linvetts.

RESERVE BEST BITCH - Bijou du Clos des Agapornis.

BEST PUPPY BITCH - Belsharose Born Reckless.

BEST VETERAN BITCH - Daelois Van Mieris CDex.

BEST OF BREED - Zellik Black Bonnie at Linvetts.

RESERVE BEST OF BREED - Ebontide Parisian Knight at Noirdael.

BEST PUPPY IN BREED - Lebeau Forever Yours.

BEST VETERAN IN BREED - Daelois Van Damme.

LAEKENOIS

Judge: Terry Hodkinson.

NO ENTRIES.

MALINOIS

Judge: Terry Hodkinson.

Junior Dog or Bitch (5 entries).

1st - Ralph's - Bonvivant Symbolique.

2nd - Cafferata's - Bonvivant Saphir at Foxbriar.

3rd - Brown & Ralph's - Bonvivant Sauvignon via Zodantta.

Res - Walker-Smith's - Bonvivant Saumur.

Vhc - Leach's - Bonvivant Quartz.

Postgraduate Dog (1 entry).

1st - Brett's - Goldmali Bohemian Rhapsody.

Open Dog (2 entries, 1 absent).

1st - Ralph's - Ch. Bonvivant Esprit.

Postgraduate Bitch (4 entries).

1st - Bull's - Bonvivant Nonpareil with Stonedragon.

2nd - Brett's - Goldmali Believe.

3rd - Leach's - Bonvivant Noisette.

Res - Bennett's - Goldmali Angel.

Open Bitch (3 entries).

1st - Davis' - Sabrefield A Classy Affair with Daelois.

2nd - Brown's - Bonvivant Coup de Foudre avec Zodantta CSAU TAN.

3rd - Bennett's - Goldmali Angel.

Veteran Dog or Bitch (3 entries).

1st - Ralph's - Bonvivant Arc en Ciel.

2nd - Brett's - Sabrefield Zimply Zuper.

3rd - Bennett's - Sabrefield Zooming High.

BEST DOG - Ch. Bonviant Esprit.

RESERVE BEST DOG - Bonvivant Sauvignon via Zodantta.

BEST PUPPY DOG - Bonvivant Sauvignon via Zodantta.

BEST VETERAN DOG - Sabrefield Zooming High.

BEST BITCH - Bonvivant Symbolique.

RESERVE BEST BITCH - Bonvivant Nonpareil with Stonedragon.

BEST PUPPY BITCH - Bonvivant Symbolique.

BEST VETERAN BITCH - Bonvivant Arc en Ciel.

BEST OF BREED - Bonvivant Symbolique.

RESERVE BEST OF BREED - Ch. Bonvivant Esprit.

BEST PUPPY IN BREED - Bonvivant Symbolique.

BEST VETERAN IN BREED - Bonvivant Arc en Ciel.

TERVUEREN

Judge: Alison Scutcher.

Puppy Dog (6 entries, 3 absent).

1st - Ralph & Winfrow's - Bonvivant Remy over Delark.

2nd - Smith's - Grizwold Javas.

3rd - Bridgewater's - Grizwold Janardan.

Junior Dog (4 entries, 1 absent).

1st - Ralph & Winfrow's - Alonso de Bruine Buck.

2nd - Andrews' - Delator Best Kid on the Block.

3rd - Grimes' - Excalibur van Moned to Everquest.

Postgraduate Dog (2 entries, 1 absent).

1st - Jordan's - Zindelijk Cruz in Control.

Limit Dog (5 entries, 1 absent).

1st - Grimes, Spick & Pratten's - Bergeau Paint with Matisse for Everquest.

2nd - Oaten & Beale's - Corsini Intuition.

3rd - Berry's - Xanova Sir Galahad.

Res - Jordan's - Zindelijk Cruz in Control.

Open Dog (3 entries).

1st - Grainger's - Kirstavin Hamsah.

2nd - McDonald's - Corsini Valentino.

3rd - Grimes, Spick & Wetherell's - Kimbesha Jasper at Everquest.

Veteran Dog (4 entries, 1 absent).

1st - McDonald's - Talamo Designer Label.

2nd - Brason's - Flambards Androcles.

3rd - Pratten's - Corsini Incognito at Bergeau.

BEST DOG - Bergeau Paint with Matisse for Everquest.

RESERVE BEST DOG - Corsini Intuition.

BEST PUPPY DOG - Bonvivant Remy over Delark.

BEST VETERAN DOG - Talamo Designer Label.

Puppy Bitch (5 entries, 1 absent).

1st - Fisher's - Corsini Flashdance.

2nd - Pratten's - Bergeau Rainbow Art.

3rd - King's - Grizwold Jamari.

Res - Rowe's - Gracieux Lady Maranello.

Junior Bitch (6 entries, 3 absent).

1st - Robinson & Goode's - Xanova Exotic Dancer.

2nd - Andrews' - Delator Orthia.

3rd - Stanbridge's - Tervdale Dark Fire Princess.

Postgraduate Bitch (6 entries, 2 absent).

1st - Hyde's - Delark Laurelin Quickstep.

2nd - Lloyd's - Corsini En Vogue at Belsharose.

3rd - King's - Bonvivant Moondust of Grizwold.

Res - Brown & Godfrey's - Sezanne Camarese.

Limit Bitch (3 entries).

1st - Pratten & King's - Bergeau Dazzled by the Flame.

2nd - Rowe's - Lebeau Just One Look.

3rd - Stanbridge's - Tervdale Desert Queen.

Open Bitch (8 entries, 2 absent).

1st - Brown & Godfrey's - Corsini Dior at Sezanne.

2nd - Hearson & Malinowski's - Ch. Domburg Hot at the Top at Jumasue.

3rd - King's - Bonvivant Destiny for Grizwold.

Res - Brason's - Flambards Red Hot.

Vhc - Walker-Smith's - Bonvivant Deja Vu to Briarbridge.

Veteran Bitch (5 entries, 2 absent).

1st - Pratten's - Ch. Bergeau Just Like A Rainbow JW.

2nd - Cook's - Kehlark Kiara.

3rd - Stanbridge's - Zellik Firecrest.

BEST BITCH - Xanova Exotic Dancer.

RESERVE BEST BITCH - Corsini Dior at Sezanne.

BEST PUPPY BITCH - Xanova Exotic Dancer.

BEST VETERAN BITCH - Ch. Bergeau Just Like A Rainbow JW.

BEST OF BREED - Bergeau Paint with Matisse for Everquest.

RESERVE BEST OF BREED - Xanova Exotic Dancer.

BEST PUPPY IN BREED - Xanova Exotic Dancer.

BEST VETERAN IN BREED - Talamo Designer Label.

JUNIOR HANDLING

Judge: Gill Cooper.

6-11 years.

1st - Jordan Brason.

2nd - Jordan Lloyd.

3rd - Scott Lloyd.

12-16 years.

1st - Jasmine Berry.

OBEDIENCE

Judge: Julie Gibson.

Pre-Beginners - 4 entries.

1st - Strange's - Bonvivant Pavanne.

2nd - Johnson's - Shipelle Cider with Rosie (Border Collie).

3rd - Grimes, Spick & Wetherell's - Kimbesha Jasper at Everquest.

Beginners - 6 entries.

1st - Cafferata's - Dancing Dora ( X Breed).

2nd - Jordan's - Sableblack Red Arrow.

3rd - Cook's - Kehala True Love Ways.

Res - Jordan's - Hurricane Inca.

Novice - 13 entries.

1st - Cook's - Kehala True Love Ways.

2nd - Overton's - Tytri Easter Echo (Border Collie).

3rd - Overton's - Vanistica Sea Fennel.

Res - Jordan's - Sableblack Red Arrow.

Vhc - Jordan's - Hurricane Inca.

Test A - 5 entries.

1st - Overton's - Tytri Easter Echo (Border Collie).

2nd - Herrmann & Mack's - Daelois Van Gogh.

Forthcoming Events:

 The Belgian Shepherd Dog Association of Great Britain

OPEN SHOW

& MEMBERS LIMITED OBEDIENCE SHOW

TOMLINSONS DOG CENTRE, MARKFIELD, LEICESTERSHIRE LE67 9RJ

on

SUNDAY 29th March 2015

See Events for further details

Many thanks to Valerie Oatley for sending in this picture of the beautiful Savannah (Jetaime Essence D’Elegance) winning Best Bitch and Res BOB at the BSDA of GB Open Show last month.

Please send in pictures of your dogs for inclusion on the website! 

0